Veel 5 üllatavat küsimust, mille vastuseid pank Sinult ootab

Kui ostad kodu laenuga, puutud kokku paljude küsimustega, nii omade ringis arutades kui ka asju ajades. Esmaspäeval rääkisime 5 küsimusest, mille vastuseid pank Sinult oota. Täna tutvustame Sulle veel 5 küsimust, mis võivad samuti Sulle uudisena tulla.

1. Sul on krediitkaart? See on igakuine kohustus
Mäletad, et pank pakkus Sulle ise krediitkaarti – no nii igaks-juhuks? Arvesta, et nüüd näeb konservatiivne pank seda Sinu igakuise kohustusena, isegi kui Sul on vaba tagasimaksega kaart. Kalkulatsioonides läheb see siiski arvestusse kindla maksekohustuse ja konkreetse igakuise numbrina, mis võib vähendada seda summat, mida pank on nõus Sulle laenama. Arvesta, et panga jaoks on oluline, et Sinu igakuised maksekohustused koos uue laenuga ei ületaks 1/3 Sinu sissetulekust.
FINORA PLUSS: meie leiame, et aktsepteeritav igakuiste kohustuste osakaal sõltub inimeste sissetulekute suurusest ja sellest, mis tüüpi on tema kohustused. See, kas inimene teeb kulutusi sularahas või maksab krediitkaardiga, ei oma meie jaoks tähtsust tema maksevõime hindamisel.

2. Mis tähtsus on köögimööblil? Ilus mööbel ja kodutehnika panga silmis ei loe
Valisid oma uue kodu välja just selle suurepärase sisekujunduse, armsa mööbli ja unistuste köögitehnika pärast? Kurb tõsiasi on see, et sel kõigel on väärtus vaid Sinu ja müüja jaoks. Konservatiivne pank tahab teada, kui palju maksavad need seinad, mille vahel Su kodu asub. Kõik, mis on liigutatav või ajas muutuv, ei lähe hinna määramisel arvesse.
FINORA PLUSS: meie usume, et iga kodu ja selle väärtust tuleb hinnata individuaalselt. Hästi hoitud ja sümpaatse sisustusega kodu on lihtsam müüa ja seega on ta laenuandja jaoks väärtuslikum.

3. Sul on teisi sissetulekuid peale töö?
Sulle võib see suurepäraselt sobida, et peale töö laekub Sinu kontole nipet-näpet ka mujalt, olgu see siis lastetoetuste, niisama lisaraha, ajutiste lisaotste või millegi muu näol. Kahjuks võib juhtuda, et pank seda lisaraha arvesse ei võta – mis sest, et see laekub Sulle regulaarselt.
FINORA PLUSS: võtame arvesse kõiki regulaarseid sissetulekuid ja hindame tulude suurust viimase poolaasta keskmisena. Samas hindame ka viimaste kuude arenguid. Kui olite vahepeal töötu, aga nüüd leidsite tasuva töö, siis oleme valmis arvestama Sinu tänast sissetulekut, mitte 6 kuu keskmist.

4. Oled töötanud välismaal või saad palka välisriigilt? 
Teises riigis töötamine on kahtlemata rikastav kogemus ja tõenäoliselt omandasid seal palju väärtuslikke kogemusi. Konservatiivne pank aga võib Sulle teatada, et välisriigis töötatud aeg ei loe – oluline on vaid kodumaine töökogemus, ja seegi läheb arvesse alles kuuendast kuust alates. Töötad Eestis, aga teenid palka valuutas? Ka siis võib selguda, et Sa ei sobi konservatiivse panga laenukliendiks, isegi kui Sa oled rohkem kui võimeline seda summat tasuma.
FINORA PLUSS: see, millises valuutas laekub sissetulek või kas seda tasub Eesti või näiteks Soome tööandja, ei ole meie jaoks oluline. Oluline on inimese maksevõime ja piisav regulaarne sissetulek.

5. Sul ei ole varasemat laenu?
Kui Sul ei ole näidata ette oma käitumist laenukliendina (ja me ei räägi siinkohal tarbimislaenudest), siis võib pangal minna isegi kuni kuu Sinu maksevõimekuses selgusele jõudmises. Samuti meeldiks jäiga suhtumisega pangale, et oleksid oma esimese laenu võtnud juba kohe täiskasvanuelu alguses, et Sinust oleks jäänud maha korralik maksejälg. Hakkad lähenema neljakümnele? Ka see on miinus. Laenusumma suurus sõltub sellest, kui palju viljakaid tööaastaid Sind veel ees ootab.
FINORA PLUSS: Hindame eelkõige kliendi maksevõimet oma laenu teenindada. Seda näeme sissetulekutest ja igakuisest maksekäitumisest. Eelnev laenutoote omamine ei ole meie jaoks oluline.

Soovid laenu? Oma taotluse saad täita siin

Finora Capital