Viimasel ajal on hakatud aina enam rääkima sellest, et mistahes ettevõtte korralikuks turundamiseks tuleb selle juhil ning töötajail end oma nišis ekspertidena brändida. Ekspertide käest tahtvat kõik osta, ekspertide pakutud teenuseidki ihalevad kõik, ekspertide läheduses olemisest rääkimata, ning paremat turundusnippi kui ekspert olemine polevat olemas.
Kes seda väidavad? Eksperdid loomulikult!
Ent kes on ekspert?
Sellele küsimusele on õnneks rohkelt vastuseid:
Ekspert on inimene, kellel puuduvad elementaarsed teadmised.
Iga tunnustatud eksperdi kohta on täpselt sama tunnustatud ja täpselt vastupidiste seisukohtadega ekspert.
Ekspert on inimene, kes teab aina enam ja enam, kuni mõistab, et ta ei tea tegelikult midagi.
Ja nii edasi ja nii edasi.
Nali naljaks. Oma valdkonnas eksperdiks saamine on tagasihoidlikumal juhul lisaväärtus sinu juhitava(te)le ärid(e)le, paremal tõeline müügi- ja turundusvahend. Ekspert on inimene, keda ühes või teises valdkonnas usaldatakse, ning usaldusest on suuremat äriargumenti keeruline välja mõelda.
Lihtne öelda, raske teha, kas pole? Kuidas eksperdiks saada? Üks asi on teadmised, teine on kogu ülejäänud maailm uskuma panna, et ta just minu käest neid teadmisi peab kuulma.
Jagame sinuga kuut nippi, mis on aidanud meil ehk Finoral oma valdkonnas tunnustatud eksperdiks saada:
Hari teisi – nii oma kliente kui ülejäänud inimesi
Autoriteedi staatus eeldab nii koolitamist kui oma klientide eest kõnelemist. Paljudel maailmakuulsatel ekspertidel on spetsiaalsed veebilehed ja/või blogid, kuhu nad oma klientidele erinevaid näpunäiteid ja artikleid postitavad. Lisaks on mõistlik pakkuda veebiseminare, mis aitavad sinu klientidel su valdkonnas targemaks saada.
Mikrospetsialiseeru!
Selle asemel, et püüda kõigile meeldida, suuna oma jõupingutused väikesele hulgale võimalikele klientidele. Iga nupukas ettevõtja teab, et isegi Eesti-suuruses riigis pole sinu eesmärk kõiki inimesi kõnetada, vaid ikka neid, kes võiksid sinu tootest või teenusest huvitatud olla. Ära püüa tuult väljal, vaid sihi potentsiaalset klienti!
Kirjuta artikleid ja paku neid meeidaväljaannetele
Kirjuta oma valdkonnaga seotud artikleid. Saada need ajalehtede toimetustele ja palu avaldamist kaaluda. Eestis on see oluliselt lihtsam kui mujal maailmas, aga isegi Ameerika Ühendriikides töötab taoline meetod üllatavalt hästi. Kirjuta artikkel ise või palu mõne „varikirjutaja” abi – ka Eestisse on viimasel ajal palju häid ghost writereid tekkinud. Korrapärane sisuloome toetab su isikubrändi ja sedakaudu sinu äri. Miks meie siin Finoras siis sellega nii pühendunult tegeleme? No just!
Kirjuta raamat
Iga tõeline mees tegevat oma elus ühte kahest: ehitab maja või kirjutab raamatu. Küllap võib seda pooltõsist väidet ka naistele laiendada ja päris kindlasti aitab raamat sul end asjatundjana brändida. Otsi üles oma enim loetud või kõige paremini vastu võetud artiklid ja uuri neis artiklites käsitletud teemasid süvitsi terve raamatu ulatuses. Su raamat ei pea olema pikk ega müüma tuhandeid eksemplare – oluline on anda märku, et oled nii palju tõsine tegija, et suudad oma valdkonnas isegi raamatu kirjutada (vahet pole, kas iseseisvalt või varikirjutaja abiga).
Esine konverentsidel
Avalik esinemine on paljude inimeste jaoks hirmutav, kuid kõnede pidamine või seminaridel ja aruteludel osalemine on suurepärane võimalus end oma valdkonna autoriteedina esitleda. Võta ühendust inimestega, kes su valdkonnas seminare ja konverentse korraldavad, ning paku end kõnelema.
Lase end intervjueerida
Taskuhäälingusaated ehk niinimetatud podcastid on lõpuks ka Eestisse jõudnud! Need on reeglina nišipõhised, mis muudavad podcastid ideaalseks viisiks oma sõnumi edastamisel inimestele, keda sinu valdkond huvitab. Raadiosaatesse või podcasti pääsemiseks võta ühendust saatejuhiga ning selgita talle, miks sa tema saatesse suurepäraselt sobiksid. Või veel parem – tee päris oma podcast ja kutsu teisi (ja juba tuntumaid) eksperte endaga koos asjade üle arutlema!
Öeldakse küll, et ekspert teab, kuidas 748 erineval viisil armatseda, kuid ei tunne ühtki naist. Tegelikult ei pruugi äris see sugugi nii olla. Inimesed janunevad uute teadmiste ja vaatenurkade järele ning kui sul on neile kvaliteetset sisu pakkuda, tahavad nad seda kuulata.
Kellelt sina jalgratta ostaksid – mehelt, kes on oma garaaži ette kolm sadulat asetanud, või mehelt, kes teab jalgratastest kõike ja kelle käest sa oled harjunud jalgrataste kohta uusi põnevaid asju kuulma?
Finora