Viis kriitilise tähtsusega turunduspõhimõtet väikeettevõttele

Oleme Finora blogis väikese ja keskmise suurusega ettevõtete turundusest kirjutanud üksjagu.

Oleme rääkinud, kui oluline on tunda oma publikut, sest mis muud see turundus on kui loo jutustamine. Ja nagu igal jutuvestjal, peab ka väikeettevõttel oma publik olema.

Oleme rõhutanud, kui tähtis on olemasolevaid kliente „hellitada”. Sinu ja kliendi suhe ei lõpe tehinguga, vaid alles algab sellega. Upselling, cross-selling ja kõik ülejäänud peened ingliskeelsed sõnad pole pelgalt moekõlksud, vaid tõsised ärivõimalused.

Oleme kirjutanud sellestki, kuidas oma väärtuspakkumist rõhutada. Väärtuspakkumine on iga äriplaani keskne osa. Mis teeb sinu toote või teenuse eriliseks? Mille poolest on sinu ettevõte teistsugune? Miks sa teed seda, mida sa teed?

Ja loomulikult soovitame igal ettevõttel – nii suurel kui tillukesel – blogi pidada. Sisuturunduse eesmärk on su brändi autoriteedina kehtestada ja regulaarselt ilmuv blogi on selleks parim võimalus.

Kui sul endal pole aega turundusega tegeleda, tuleb leida vastav partner. Sellelgi oleme üsna hiljuti oma blogis peatunud.

Täna vaatleme veel viit võtmetähtsusega põhimõtet, mida iga ettevõtja turundust planeerides silmas võiks pidada.

Keskendu kindlatele eesmärkidele

Turundusmaailmas on end maru lihtne ära kaotada. Võimalusi ettevõtte brändimiseks on peaaegu lõpmatult: podcastid, blogid, meemid, reklaamid, üritusturundus, firmanänn, sponsorlus jne.

Ära raiska aega ja ressursse kõigele. Tee kindlaks, mis sinu ettevõtte ja auditooriumi puhul parimaid tulemusi toob ning keskendugi sellele. Kui keegi su podcaste ei kuula, tee midagi muud. Kui su podcastid on aga popid, muuda need veel popimaks.

Lähene turundusele „asitõendite” põhiselt. Kui Google Ads tulemusi toodab, suuna oma ressursid sinna. Kui mitte, pane raha mujale.

Hoia sisu oma veebis

Paljud ettevõtted ehitavad oma veebikeskkonna mõnele suurele platvormile, enamasti Facebooki. See on viga. Kodulehe Facebooki püstitamine on sama, mis maja ehitamine teisele kuuluvale maale.

Ühegi platvormi – eriti muidugi Facebooki – puhul pole kunagi kindel, millal ja kui palju nad oma kasutajatelt raha hakkavad nõudma. Sisuliselt teevad nad seda juba praegu: „buustimata” ehk rahalise süstita postitusi ei näe Facebookis peaaegu keegi.

Ettevõtte online-sisu tuleb ehitada oma veebi, see tähendab oma kodulehele. Ainult nii võid olla kindel, et aja jooksul ülesehitatud koduleht ootamatult ära ei kao. Facebook ja ülejäänud kanalid on vaid teeviidad, mis potentsiaalseid kliente su kodulehele juhivad, sisu ise peab asuma aga sinu kontrollitaval territooriumil ehk sinu enda kodulehel.

Investeeri reklaamidesse

Nagu eelpool mainisime, pole sotsiaalmeedia postituste ning üldise internetinähtavuse saavutamine rahaliste investeeringuteta enam võimalik. Su Facebooki-postitusi ei näidata eriti kellelegi, kui sa pole neid „buustinud” ehk väikese rahasüstiga tagant tõuganud. „Buust” on hea veel teiseski mõttes, sest võimaldab suunata, millisele auditooriumile (sugu, vanus, asukoht, haridus jne) su postitusi kuvatakse. Milleks reklaamida Saaremaal asuvat ööklubi Püssi pensionäridele?

Katseta kindlasti ka Google Ads nimelist programmi, mis on väikese ja keskmise suurusega ettevõtete jaoks hinnaefektiivseim võimalus oma brändi nähtavamaks muuta. Google Ads võib parimate tulemuste saavutamiseks vajada asjatundja abi, õnneks on neid Eestis küllaga.

Mõnele firmale võib aga sobida hoopis füüsiline reklaam. Kui pakud Tõrvas oma kohvikus häid päevapraade või oled kohalike kasutatud autode remontija, siis töötab bänner tänaval või reklaam kohalikus ajalehes tõenäoliselt paremini kui Google Ads.

Püüa potentsiaalsete klientide intot

Kuna Facebook ja teised sotsiaalmeediakanalid oma algoritme pidevalt muudavad ning postituste parema nähtavuse eest aina rohkem raha küsivad, siis on korralike meililistide ehitamine muutunud olulisemaks kui kunagi varem.

Iga ettevõtte sisuturunduse peamisi eesmärke on ehitada mahukas meililist. Nagu öeldud, saab sotsiaalmeedia edukalt toimida vaid teeviidana, mis inimesed ettevõtte kodulehele ehk küberkoju juhatavad.

Nutikas ettevõtja pakub kõigile oma firma veebi külastajatele võimalust alla laadida mõni „kompvek”, näiteks e-raamat või manuaal. Vastu soovib ta külastaja e-posti aadressi. Nii õnnestubki aja jooksul ehitada korralik andmebaas e-posti aadressidest, mida on digiturunduses peamiselt uudiskirjade saatmiseks võimalik tõhusalt ära kasutada.

Mõtle välja oma kliendi persona

Oled sa mõelnud, kes su toodete või teenuste ostja on? Mis on tema suuremad mured? Mis tööd ta teeb? Kui vana ta on? On ta pigem mees või naine?

Mida selgem on su arusaam potentsiaalsest kliendist, seda lihtsam on talle oma tooteid või teenuseid turundada. Alates kodulehe üldisest disainist ja külastajaga rääkimise toonist ning lõpetades konkreetse sisuga, mida su kodulehel pakutakse.

Kui müüd teismelistele mõeldud moeaksessuaare, pole mõtet nendega „fossiilide” keeles rääkida. Ja vastupidi: kui sinu äriks on jalutuskepid, on su kliendi persona Viru keskuse aatriumis hängivast seltskonnast ilmselgelt vanem ja Facebook ei pruugi olla parim reklaamikanal.

Ongi taas selleks korraks kõik. Peagi kirjutame tasuta vahenditest, mida sul on hea turunduses kasutada. Seniks soovime sulle head turundamist!

Finora