Ostad kodu laenuga? 5 küsimust, mille vastust pead teadma

Tänapäeval soetavad paljud inimesed endale uue kodu laenu abiga. See aga tähendab, et neil tuleb pöörduda laenuandja poole – ning oma üllatuseks võivad nad avastada, et neid ootavad ees küsimused, millele nad pole veel mõelnud.

1. Kas Sul on olemas lisatagatis või sissemakse raha?
Kui Sinu jaoks on kinnisvara ost ja panga poole pöördumine esmakordne kogemus, ei pruugi Sa teada, et pank ei anna kunagi kogu ostuks vajaminevat raha. Iga finantsasutus annab Sulle laenu 70-80% ulatuses kinnisvara väärtusest, ülejäänud osa tuleb Sul katta oma vahenditega. Kui võtad appi lisatagatise, peab selle turuväärtus olema 1/3 võrra suurem vajamineva summa suurusest.
FINORA PLUSS: oleme valmis lisatagatisena nõustuma ka kinnisvaraga, mis on juba osaliselt mõne teise laenu tagatiseks mõne panga kasuks panditud.

2. Milline on Sinu suhtestaatus?
Sageli ei võta inimene laenu üksi, vaid koos kaaslasega. Suured pangad näevad meelsasti seda, et Sinu suhe on vormistatud ametlikult abieluks. Teiste suhete puhul ja ka näiteks sel juhul, kui sooviksid võtta laenu koos oma õe või vennaga, ei pruugi pank olla valmis seda arvestama. Oled tubli üksikvanem? See võib olla jäiga suhtumisega panga silmis suur miinus, isegi kui Sa saad oma eluga kenasti hakkama.
FINORA PLUSS: aktsepteerime kaastaotlejat, kes ei pea olema abikaasa. Kui mõlema taotleja maksevõime on piisav ning mõlemad saavad oma laenukohustusest aru, siis meile sobib.

3. Kas Sul on olemas kinnisvara hindamisakt?
Kinnisvara, mida kavatsed osta, peab olema hinnatud eksperdi poolt, sest muidu ei pruugi selle müügihind ühtida turuväärtusega. Iga müüja soovib oma vara eest saada maksimaalset hinda, sest tema vara on talle emotsionaalselt oluline. Ka tagatis, mille Sa kavatsed laenu katteks anda, võib Sulle tunduda kallis, sest oled sellesse panustanud aastaid ja tööd. Kuid suure panga silmis loeb ainult dokument, mitte taustalugu. Korrektse kinnisvara eksperthinnangu eest tuleb Sul välja käia rohkem kui 100 eurot.
FINORA PLUSS: kui tagatis asub piirkonnas, kus tehakse piisavalt tehinguid ning tagatis ei ole mõni eripärane kinnisvara, siis suudame ligikaudse tagatise väärtuse leida ka ilma hindamisaktita.

4. Miks Sa üldse sellist vara soetad?
Soovid osta erakordselt armsat väikest palkmaja mere ääres? Tea, et konservatiivne pank ei pruugi alati mõista Sinu valiku emotsionaalset olulisust Sinu jaoks. Jäik hinnang Sinu valitud kinnisvarale võtab arvesse ainult asukoha turuväärtust ning kinnistu hetkeväärtust. See, et Sul on olemas nägemus, kuidas Sa oma turgutust vajavast uuest kodust täiusliku eluparadiisi vormid, et pruugi kõigutada jäika hinnangut.
FINORA PLUSS: enne laenuotsuse tegemist vestleme alati iga kliendiga, et leida just neile sobivaim lahendus. Saame olla paindlikumad kui suurpangad.

5. Kas Sul on olemas vaba raha lepingu- ja muude tasude katmiseks? 
Kindlasti oled teadlik, et iga laenulepinguga käib kaasas lepingutasu. Mis aga võib Sulle tulla üllatusena, on see, et see tasu sõltub võetava laenu suurusest. Samuti soovib pank, et kindlustaksid nii oma tulevase kodu kui ka selle tagatiseks oleva kinnisvara, ka peaksid Sa kindlustama oma elu ja võib-olla ka oma töö. Ja kuna Sa vajad notarit, kes vajalikud dokumendid vormistaks, jäta eelarvesse ka lisaraha tehingute vormistamise jaoks.
FINORA PLUSS: septembrikuus saad meilt hüpoteeklaenu 3x väiksema lepingutasuga!

Loe tingimuste kohta täpsemalt siit

Finora Capital