Garantiid on võimatu saada! Ei tea midagi…

Riigihanked võivad esmapilgul väikeettevõtja jaoks kättesaamatuna kõlada. Sõna „hange” kuuldes kerkivad silme ette ületamatud nõudmised, mis tavalise väikeettevõtte osalemise juba eos välistavad. 

Tegelikult on aga hankeid igasuguseid. Ka niisuguseid, millel õnnestub osaleda pisema haardega firmadelgi.

Ühest ei pääse hanke korral aga ükski ettevõte ja see on garantii, mille tavaliselt väljastab pank. Eks tagatisi nõuavad omakorda ka finantsettevõtted ja see tekitab olukorra, kus ettevõte peab suuri summasid pikaks ajaks garantii saajatele nii-öelda „panti andma”. 

Paljud hangetel osalevad väikeettevõtted pankade käest garantiisid ei saagi, eriti kui nad pole panga varasemad kliendid ja soovivad pikaajalisemat, näiteks täitmisaja garantiid. 

Ja kui saavadki, kohustuvad nad tagatiseks raha hoiustama või oma kinnisvarale hüpoteegi seadma. 

See ei peaks nii olema. Ning paljud krediidiandjad on hakanud sellest aru saama.

Näiteks on võimalik tagatis käenduse abil saada. Või krediidiandja võlakirju ostes – sellise stsenaariumi puhul õnnestub väikeettevõtjal lisaks garantiile ka intressi teenida. Sealjuures võib teenitav intress olla kõrgem kui makstav garantiitasu! 

Mida rohkem laenutooteid krediidiandja pakub, seda paindlikumad nad probleemide lahendamisel on. Näiteks lubavad mõned finantsasutused mikrolaenu kuumakseid läbi faktooringu lõpumaksete tasaarveldada. 

 „Sellest, mis seisab sinu tee peal ees, saab sinu tee,” ütles Rooma keiser Marcus Aurelius. See kuulus mõte kehtib eriti hästi moodsas väikeettevõtluses. Tuleb murele lihtsalt otsa vaadata ning koostööpartneritega lahendused välja mõelda. 

 

Finora