Kaitsku end kes saab!

On tavaline tööpäev…

Kell on napilt kolm minutit peale poolt kahte pärastlõunal. Pangakontoris käib igapäevane elu: vasakult teises boksis räägib teller vanema prouaga ning infoletis on kaks täiesti tavalise välimusega noormeest. Ootamatult rebib üks noormeestest taskust revolvri ja lubab maha lasta kõik, kes kasvõi natukenegi liigutavad. Käsib seejärel telleril kõik saadaoleva sularaha kotti laduda ning mõne minuti möödudes kaovad kurjategijad kiirusel, mis annab silmad ette ka kõike vilkamale sprinterile.

Tänapäeval ei saa asjad ju niimoodi olla? Keskpärases actionfilmis ehk, kuid mitte päris elus, eks? Saavad paraku küll, nii kole kui see ka pole. Mis aga veel hullem: kõigist võimalikest röövidest on ülalkirjeldatu vaata et kõige lihtsamini peatatav.

2020. aastal toimus maailmas 736 miljonit (!) rünnakut finantsasutuste veebipõhiste lahenduste vastu. Lugesid õigesti: maailma panku küberrünnati üle seitsmesaja miljoni korra aastas. See teeb ligi kaks miljonit rünnakut päevas!

On naiivne arvata, et rünnatakse vaid pankasid ja neidki kusagil kaugetes riikides. Alles mõned nädalad tagasi peatus USA suurim lihatööstus ning maikuus rünnati üht Ameerika suurimat naftajuhet. Ka Eestis on küberrünnakute tõttu saanud kannatada nii jaeketid kui meditsiiniasutused.

Sestap tasub igal ettevõtjal infoturbesse tõsiselt suhtuma hakata. Ja vajadusel sellesse lisainvesteeringuid teha. Alates tõhusate turvasüsteemide kasutusele võtmisest ja lõpetades arvutipargi uuendamisega.

Küberründed ja muud sarnased riskid on põhjuseks, miks ka Finora iseteenindus on üles ehitatud turvalistele identimistele ja miks me soovime aru saada, kes on meie kliendid (videotuvastusteni välja). Karmid turvanõuded võivad meie klientidele tüütuna tunduda („vanasti” seda kõike ju ei nõutud, eks ole!), aga paraku kasvavad infoturbe riskid aasta-aastalt ning nendega tuleb üha tähelepanelikumalt tegelda.

Niisiis – küsimus ei ole selles, kas sinu väikest või keskmise suurusega ettevõtet rünnatakse või mitte. Küsimus on selles, kas see juhtub järgmisel või ülejärgmisel nädalal. Me ei tee nalja: sa ei pruugi ise arugi saada, et kurjategijad sind läbi interneti ründasid. Kui sa meid ei usu, siis usu asjatundjaid. Ning astu seejärel meie juurest läbi – turvasüsteemide kaasajastamine ei tohi su äri rahavoogusid seisma panna!

Finora