Kuidas leida häid töötajaid?

Mis on eduka ettevõtte tähtsaim eeldus? Visioon? Stardikapital? Omanike varasem töökäik?

Jah, need on kõik olulised asjad. Aga mitte kõige olulisemad.

Kui tahad oma ettevõtet kasvatada ja kogukonnale väärtust luua, tuleb sul leida head inimesed. Apple’i asutaja Steve Jobs ütles selle kohta nii: „Pole mingit mõtet palgata nutikaid inimesi ja seletada neile, mida nad tegema peavad. Mina võtan tööle tarku inimesi selleks, et nemad mulle räägiksid, mida ja kuidas teha tuleb.”

Head inimesed on tööturul järjest defitsiitsem „kaup”. Kuidas leida just need töötajad, kes sinu ettevõttes maailma paremaks tahaksid muuta? Suured firmad palkavad spetsiaalse värbaja ehk nn headhunteri, väikestel ja keskmise suurusega ettevõtetel puuduvad selleks aga vahendid.

Ometi tuleb head inimesed kuidagi leida. Lihtne see pole, võimatu õnneks kah mitte. Pelgalt töötasuga kvaliteetset tööjõudu enam ei meelita, kuid on mõned nipid, kuidas oma firma heade inimeste silmis ihaldusväärseks muuta.

Levita oma ettevõtte kultuuri sotsiaalmeedias. Head töötajad otsivad töökohti, millel oleks „iseloom”. Parim viis oma firma „isiksust” reklaamida on sotsiaalmeedia. Postita videoid ja artikleid, mis su ettevõtte visioonist ja kultuurist kõnelevad.

Tutvusta oma ettevõtte olemasolevaid töötajaid. Sul on juba hulk häid ja põnevaid töötajaid, miks neid teiste eest peita? Kasuta ettevõtte veebilehte ja sotsiaalmeediat ning palu oma inimestel lugu jutustada: kuidas nad su ettevõttesse sattusid, miks neile siin töötada meeldib jne.

Valmista „värbamisvideo”. Umbes midagi sellist. Räägi visuaalne lugu oma ettevõttest ja sellest, milliseid inimesi sa tööle ootad. Videod levivad ühismeedias nagu kulutuli. Eriti muidugi head videod, nii et ole võimalikult loov ja tüüpilistest ettevõttevideotest eristuv.

Korralda virtuaalne lahtiste uste päev. Inimesed on harjunud Zoomis koosolekuid pidama ning virtuaalset lahtiste uste päeva on lihtne ja mugav korraldada. Sinu veebiüritus võib keskenduda ühe konkreetse töökoha täitmisele, aga ka mõnele laiemale teemale.

Värba üliõpilasi. On ammu teada tõde, et andekamad üliõpilased on töökohaga juba enne lõpetamist kindlustatud. Nupukamad ettevõtted panevad tragidele inimestele „näpu” peale juba siis, kui nad alles koolipinki nühivad. Pane sinagi! Kuula maad ja kui mõnest andekast tudengist kuuled, võta temaga ühendust.

Võta praktikandid. Parim moodus inimest „testida” on talle praktikakohta pakkuda ja kui ta siis heaks tegijaks osutub, tuleb ta endale tööle värvata. Meie Finoras oleme niiviisi mitu head inimest leidnud.

Sa oled imeline, äkki me peaksime rääkima? Apple on juba aastaid kasutanud niinimetatud „värbamiskaarti”, mida on hea anda inimesele, kes tundub su ettevõttesse sobivat. Põhimõtteliselt on värbamiskaart nagu visiitkaart, selle vahega, et sisaldab infot ettevõttesse tööletuleku kohta, näiteks lingiga firma värbamislehele.

Meie siin Finoras oleme mitmeid nimetatud nippe kasutanud ja nende kaudu häid inimesi leidnud. Kui ei usu, võta meiega ühendust ja tee kindlaks! Ja loomulikult anna endast meile märku, kui sinu ettevõtte rahaasjad abi ja professionaalset tuge vajavad.

Finora