Inimene õpib, kuni elab, ning sestap ei kao õpetajate ja kasvatajate tähtsus meie kõigi jaoks kunagi, sealhulgas – ja eriti! – äritegemises. Sest kas poleks tore, kui sa ei peaks ettevõtluses kerkivate probleemidega päris üksinda maadlema? Ja kui sul oleks keegi, kes aitab küsimustele lahendusi otsida?
Õnneks ongi. Ja üha enam, sealhulgas Eestis. Niinimetatud mentorlus on kõvasti moodi läinud ja ka kõvematel ärihaidel on „kasvatajad”, kes aitavad neil keeruliste otsuste keskel navigeerida.
Oleme mentorlusest varemgi kirjutanud ja püüdnud vastata küsimusele, milleks üldse mentorit vaja on. Oleme aidanud oma klientidel – nii olemasolevatel kui tulevastel – ka head mentorit leida.
Aga äkki tahad ise mentor olla? Võib-olla tunned, et teistel võiks sinu kogemusest kasu olla? Ehk on sul nippe, kuidas kellegi teise äri veelgi edukamaks muuta?
Alustada võiks üheksast soovitusest, mida mentorlusega tegeledes pidevalt meeles hoida.
Kui oma juhendatavaga esimest korda tutvud, selgita talle oma rolli. Vasta kõigile küsimustele, mis tal mentorlusprotsessi kohta võivad tekkida. Räägi oma uuele „õpilasele” ootustest, mida talle paned – näiteks võiks ta igaks kohtumiseks valmistuda ja lahendamist vajavad probleemid enne valmis sõnastada; alati õigel ajal kohale tulla; mentorlusprotsessi kui professionaalsesse ja lugupidavasse koostöösse suhtuda ja nii edasi.
Uuri, millised on tema prioriteedid ja ootused. Milliste töö või karjääri aspektide kohta ta kõige rohkem infot vajab? Millistes valdkondades ta end parandada tahab?
Vestle oma juhendatava ülemusega. Uuri, millele sa peaksid mentorina keskenduma. Kasuta saadud infot „õpilasega” suhtlemisel. Lepi juhendatavaga kokku teemad, mida te esmajärjekoras arutate. Leppige kokku seegi, kui palju aega esmastele probleemidele pühendate.
Kui tihti te näost näkku hakkate kohtuma? Kas oled saadaval ka telefoni või e-posti teel? Kui jah, siis kas ainult tööajal või vastad oma „õpilase” kõnedele ka nädalavahetustel? Ajapiirid peavad selged olema: ole piisavalt kättesaadav, kuid ära unusta, et sul on ka oma elu.
Sul on suure tõenäosusega aastate jooksul igasugust tarkust kogunenud. Paraku pole su juhendatav tühi anum, kuhu oma teadmised valada. Enne arvamuse avaldamist kuula, mida su õpilasel öelda on. Esita vajadusel küsimusi ja püüa mõista, milline on tema vaatepunkt, seejärel oskad juba täpset nõu anda.
Sa oled mentorina üldiselt teadlikum ja kogenum kui sinu juhendatav. Lihtne oleks talle lihtsalt öelda, mida ta ühes või teises olukorras tegema peaks. Nii ei õpiks ta aga midagi. Lase inimesel ise probleeme lahendada, ainult nii on tal sinu mentorlusest kasu.
Kui lubad juhendatavale, et uurid mõnd tema probleemi lähemalt, siis ka tee seda, vastavalt kokkulepitud tingimustele. Sama kehtib muidugi „õpilase” kohta: on mõistlik eeldada, et ka tema täidab sulle antud lubadused. Usaldus ja vastutus on tõhusa mentorsuhte aluseks.
Sul on kindlasti sidemeid, millest juhendataval kasu oleks. Kui ta näib õppimist ja kasvamist tõsiselt võtvat, tutvusta teda oma võrgustiku inimestele. Heal õpetajal pole kahju, kui õpilasel hästi läheb.
Õpi oma juhendatavat tundma. Ära lase stereotüüpidel muljeid kujundada. Vaga vee all on teatavasti sügav põhi.
Mentorlus on reeglina pikem suhe – aasta või kauem –, mis on kasulik mõlemale poolele. Mentor aitab „õpilasel” oma professionaalseid oskusi arendada ning arendab seeläbi ka oma juhtimisoskusi.
Loomulikult ei piirdu hea mentori oskused ülalnimetatutega, ent kusagilt tuleb alustada. Parim viis end mentorina arendada on kellegi mentor olla ning sestap soovime sulle palju häid õpilasi ja ehk ka mõnda veidike vähem head, sest kõige kasulikumad kogemused kipuvad just „raskematest” juhtumitest tulema.
Finora