Kust head mentorit leida?

„Kust ma endale küll uue kallima leian?” ahastavad inimesed pahatihti. Eriti natuke vanemaks saades, sest koos aastatega muutuvad ka nõudmised, millele ideaalne armsam vastama peab. Ja kes „elukaaslaste turul” on toimetanud, see teab, et täiuslikud partnerid puu otsas paraku ei kasva.

Sama lugu on ettevõtluses. Kust ma hea töötaja leian? Kus ma pean hängima, et osakonnale X ja tiimile Y korralik juht leida? Ja mis kõige keerulisem – kust ma endale hea mentori leian?

Kirjutasime mentoritest üsna hiljuti. Inimene õpib, kuni elab, ning sestap ei kao õpetajate ja kasvatajate tähtsus meie kõigi jaoks kunagi, sealhulgas – ja eriti! – äritegemises. Sest kas poleks tore, kui sa ei peaks ettevõtluses kerkivate probleemidega päris üksinda maadlema? Ja kui sul oleks keegi, kes aitab küsimustele lahendusi otsida?

Mentorlus on reeglina pikem suhe – aasta või kauem –, mis on kasulik mõlemale poolele. Mentor aitab „õpilasel” oma professionaalseid oskusi arendada ning arendab seeläbi ka oma juhtimisoskusi.

Kust see tark õpetaja aga leida? Võimalikke kohti on mitmeid.

Internet

Nagu kallimatega, on ka mentorite leidmisel kõige esimene ja kiirem koht internet. Eestiski on tekkinud hulk ettevõtteid ja mentorite vahendamisega tegelevaid veebilehti, kust täiuslikus maailmas igaüks endale sobiva õpetaja võiks leida. Laiast maailmast – mentorite kullaaugust Ameerika Ühedriikidest sealhulgas – rääkimata. Kes ütles, et su mentor tingimata eestlane peab olema? Välismaine perspektiiv võib ootamatult kasulikuks osutuda!

Üritused

Konverentsid, seminarid ja eriti koolitused on mentori leidmiseks suurepärased paigad. Iga endast lugupidav ettevõtja täiendab end regulaarselt ja kui mõnel äriüritusel põnevat inimest kohtad või kõnelemas kuuled, uuri tema käest, kas ja millistel tingimustel on ta valmis sinu mentoriks hakkama. Edasine võib juba Eesti ettevõtluse ajalooks osutuda!

Personaliotsingufirmad ja ülikoolid

Mitmed personaliotsingufirmad ja ülikoolid – näiteks Fontes ja EBS – korraldavad mentoritele koolitusi. Neil on korralik nimekiri ja mentorite võrgustik, mida võib paluda neil endaga jagada. Kui tervet nimekirja ei antagi, siis mõne konkreetse soovituse saab ehk igaüks – küsija suu pihta teatavasti ei lööda.

Sotsiaalmeedia

Igal ettevõtjal on korralik kodu ka sotsiaalmeedias. Nii Facebook, Instagram, eriti aga LinkedIn on head kohad, kus potentsiaalseid õpetajaid märgata ja jälgida. Sotsiaalmeedia on suurepärane paik ka terade sõkaldest eraldamise mõttes. Jälgi tähelepanelikult, mida mentor sotsiaalmeedias teeb – jagab triviaalseid tsitaate või esineb tõesti kasulike näpunäidetega –, ning püüa seejärel selgusele jõuda, kuidas ta sinule võiks kasulik olla. Ja sina temale, sest nagu öeldud, on mentorlus kahesuunaline tänav, mis aitab ka mentoril oma juhtimisoskusi lihvida.

Jõusaal

Sa imestad, kui paljud inimesed on sporti tehes endale mentori leidnud! Kui miski häid ettevõtjaid ühendab, siis on see teadmine, et terve vaim saab vaid terves kehas peituda. Sestap käivad parimad võimalikud mentorid regulaarselt trennis. Ja nagu ikka, on ühise füüsilise pingutuse käigus loodud suhted ka vaimselt kõige vastupidavamad. Ära häbene garderoobis mõnele karismaatilisele ärijuhile viisakalt juurde astuda ja juttu teha – mida ootamatum keskkond, seda avatumad me uutele ettepanekutele oleme.

Head mentori otsimist ja leidmist!

Finora