Kuidas osta ettevõtet?

Kirjutasime hiljuti, kuidas oma äri müügiks valmistuda. Mida ja kuidas teha aga siis, kui oled tehingu teises otsas? Ehk siis ostja.

Võib-olla on sul sääste kogunenud ning sa ei soovi neid lihtsalt väärtpaberitesse investeerida, vaid ettevõtluses tõsisemalt osaleda? Äkki oled juba ammu päris oma firmast unistanud?

Üks võimalus on oma äri nullist alustada. Teine ja üha enam populaarsust koguv moodus ettevõtlusega tegelemiseks on omandada juba toimiv äriühing. Mida tuleks silmas pidada, kui tegutsevat äriühingut soetada tahad?

Mõtle rahulikult järele, millist ettevõtet osta soovid

Tundmatus kohas vette hüppamine on kindlasti põnev, ent äri ostmisel soovitame valida sellise, mis sinu huvide ja senise kogemusega kokku sobib.

Kui oled näiteks restoranis kokana töötanud, tasub kaaluda söögikoha omandamist, tihtilugu koguni sedasama, milles sa praegu juba tegutsed. Kes tunneb restorani hingeelu paremini kui kokk? Sama kehtib tegelikult mis tahes teise ettevõtte kohta. Loomulikult ei piisa ainult koka kogemusest, et restorani edukalt majandada, vaja on ka teisi teadmisi või partnereid, kes äri muid aspekte tunnevad. Ent olemasolevad töötajad on tihti need, kes müüki mineva ettevõtte omandamisest huvitatud võiksid olla.

Kui soovid mõne ettevõtte pelgalt raha teenimiseks osta, vii end kurssi selle ettevõtte mitterahaliste eesmärkidega. Mida teadlikum sa ostetava firma ärimudeli, toodete, teenuste, klientide, valdkonna ja trendide osas oled, seda edukam omanik sinust saab.

Otsi müügil olevaid ettevõtteid

Kes otsib, see leiab, isegi ettevõtte! Kust aga otsida?

Kohti on tegelikult palju. Müügil olevaid ettevõtteid leiab näiteks sotsiaalmeedias ringi liikudes või lihtsalt guugeldades.

Teine võimalus on äriinimestest tuttavatelt uurida, ega need midagi kuulnud pole (väga tihti on). Samuti tasub külastada konverentse ja teisi üritusi, kus ettevõtjad liiguvad – korralik võrgustik on nii ehk naa abiks. Ka siis, kui oled ettevõtte juba ära ostnud.

Head nõu saab ka professionaalsetelt finantsnõustajatelt, kellele võib oma ostuhuvist teada anda – ka neil on infot ettevõtete kohta, mis on viimasel ajal „turule” tulnud.

Tee endale selgeks, miks ettevõtet müüakse

Äri ostmine on nagu kodu soetamine. Kui oled ideaalse korteri leidnud, hakkab sind painama küsimus: kui korter on nõnda täiuslik, siis miks tahab eelmine omanik sellest lahti saada?

Tavaliselt on ettevõtte müügi põhjus „ohutu”: omanik tahab pensionile jääda, on üle töötanud ja soovib puhata või on ettevõtlus talle lihtsalt tüütuks muutunud.

Samas võib olla ka põhjusi, mis peaksid su tähelepanelikuks muutma:

Halvasti läbimõeldud äriplaan
Toote või teenuse jaoks pole piisavalt turgu
Konkurendid on kaugel ees
Suured ärivõlad
Asukohaprobleemid
Bränd pole piisavalt tugev
Aegunud varustus
Inventari nappus jne.

Veendu enne ostmist, et tead võimalikult palju ettevõtte senistest õnnestumistest, ebaõnnestumistest, proovikividest ja tulevikuvõimalustest. Suhtle ostetava ettevõtte klientide ja töötajatega – nemad annavad ausa ülevaate, kuidas ettevõttel läheb.

Tutvu dokumentidega

Kui oled sobiva ettevõtte leidnud, on aeg dokumente uurima asuda. Vaata üle

raamatupidamisega seotud dokumendid
maksudokumendid
kliendilepingud
laenud ja liisingud
rendilepingud
tegevusload
organisatsiooni kultuuri puudutavad dokumendid
võimalikud keskkonnapiirangutest tulenevad dokumendid
inventari dokumendid
masinate ja tehnikaga seotud dokumendid jmt

Hinda ettevõtte maksumust

Kui dokumendid on korras ning kõik tundub sobivat, on aeg ettevõtte hinda süveneda. Firmade hinnastamisel kasutatakse reeglina ühte järgmistest meetoditest:

Diskonteeritud rahavoogude meetod

Diskonteeritud rahavoogude meetod ehk DCF on meetod, mille abil prognoositakse ettevõtte 3–5 aasta rahavoogusid ja siis diskonteeritakse need tänasesse päeva (diskonteerimine tähendab tulevikus tekkivate rahaliste tulude ja kulude nüüdisväärtuse hindamist). Nii selgub ettevõtte tänane väärtus.

Sarnased tehingud

Sarnaste tehingute meetod on hästi rakendatav ühinemis- ja ülevõtmistehingute puhul, kuid alati on oluline meeles pidada, et selle meetodi puhul rakendatavad numbrid võivad kergesti vananeda ja aja möödudes ei kajasta need enam hetke turuolukorda. Seetõttu kasutatakse sarnaste tehingute meetodit harvemini kui järgmist meetodit ehk võrdlevat analüüsi.

Võrdlev analüüs

Ettevõtte võrdlev analüüs on suhteline hindamismeetod, milles võrreldakse ettevõtte praegust väärtust teiste sarnaste ettevõtetega. Selleks kasutatakse mitmeid keeruliste lühenditega näitajaid (P/E, EV/EBITDA), millesse süvenemine väljub põgusa sissejuhatuse raamidest, kuid mis võrdlevad ettevõtete väärtust nende käibe, põhikapitali või mõne muu lihtsalt võrreldava näitaja alusel, mille leiab iga ettevõtte bilansist või kasumiaruandest.

Oleme ettevõtte hinnastamisest kirjutanud pikemalt siin.

Hangi kapital ja osta ettevõte ära

Ettevõtte ostmise tehing on juriidiline protseduur, mille puhul tasub kindlasti jurist appi kutsuda. Vahendite ehk raha osas on olukord aga mõnevõrra proosalisem: sul on see kas olemas või pead tehinguks kapitali hankima.

Esimesel juhul võid endale õnne soovida. Teisel saame aga ehk meie sind aidata. Võta Finoraga ühendust, vaatame ühiselt ostetava ettevõtte olukorrale ja hinnale otsa ning mõtleme välja, kuidas sa selle omanikuks saada võiksid.

Meie oleme sinu uueks seikluseks valmis. Kas sina oled ka?

Finora