Laen kinnisvara tagatisel

Iga ettevõtja teab, mis asi on laen. Ja kes ei tea, see loeb Vikipeediast:

Laen ehk krediit on võlgnevuse liik. Laenu andmiseks vormistatakse leping, mille kohaselt laenuandja annab või kohustub andma raha või muu vara laenusaajale või lepingust tulenevalt muule õigustatud isikule, laenusaaja aga kohustub laenuandjale raha või muu vara tagastama kindlaksmääratud tingimustel.

Mis asi on aga kinnisvara? Eriti selline, mille tagatisel su ettevõte laenu saaks taotleda?

Kinnisvara on varaliik, mis on kantud kinnistusraamatusse ning millel on konkreetne omanik – eraisik või ettevõte. Kinnisvarast kõneldes peetakse reeglina silmas maad ja/ või sellel asuvaid ehitisi.

Kinnisvara võib laias laastus kahte kategooriasse jagada:

ärikinnisvara (büroo-, lao- ja tootmishooned)
elamukinnisvara (korterid, elamud, suvilad)

Sarnaselt kinnisvara tüübiga võib kaheks jagada ka laenud, mida kinnisvara tagatisel antakse:

laenud juriidilistele isikutele
laenud eraisikutele

Finora pakub mõlemat – aina suurem hulk Eestis tegutsevaid väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtteid on meid oma partneriks valinud, kuid ka eraisikud on meie juurde alati oodatud!

Mis asi on hüpoteek?

Kui su laenu hakkab tagama kinnisvara, siis seatakse sellele laenulepingu sõlmimisel koormav asjaõigus ehk hüpoteek, mille puhul on hüpoteegipidajal (ehk isikul, kelle kasuks hüpoteek on seatud) õigus hüpoteegiga tagatud nõude rahuldamisele panditud kinnisasja arvelt. Seetõttu nimetatakse laenu kinnisvara tagatisel vahel ka hüpoteeklaenuks.

Lihtsamas eesti keeles ning Juristaitab.ee lehte appi võttes: kui hüpoteegiga tagatud nõuet ei rahuldata (laenu kokkulepitult ei tagastata), on hüpoteegipidajal õigus nõuda hüpoteegiga koormatud kinnisasja müüki kohtutäituri vahendusel.

Ja veel lihtsamalt – kui sa laenu tagasi ei maksa, pannakse laenu tagav kinnisvara müüki ning laenumakse võetakse müügist saadud rahast.

Finora laen kinnisvara tagatisel

Kinnisvara tagatisel antav laen ehk hüpoteeklaen on kõige mitmekülgsema kasutusotstarbega laenutoode, mis sobib hästi

uue kinnisvara soetamiseks või renoveerimiseks
õpingute finantseerimiseks
äri alustamiseks
kohustuste refinantseerimiseks
põhivara ja seadmete soetamiseks

Lisaks piiritlemata kasutusotstarbele võivad kinnisvaraga tagatud laenud olla pikaajalised – laenude tagasimakseperiood võib ulatuda 30 aastani.

Maksimaalse laenusumma suurus sõltub üldjuhul kinnisvara väärtusest ja asukohast, kuid mitte ainult.

Kes saab Finorast laenu ja kuidas?

Finora jälgib vastutustundliku laenamise põhimõtteid ja me oleme dokumentide osas küll nõudlikud, kuid jääme laenutingimustes paindlikuks – meie klient pole tükike anonüümses massis, vaid indiviid, kellel on omad vajadused ja võimalused.

Eraisikud peaksid kindlasti meeles pidama, et uus laenukohustus ei paneks laenusaajat majanduslikult keerulisse olukorda. Seepärast soovime, et laenusaaja esitaks meile koos laenutaotlusega info sissetulekute ja olemasolevate kohustuste kohta.

Ühtlasi edastatakse kinnisvaraga tagatud laenu puhul laenuandjale ka laenusaaja arvelduskontode viimase 6 kuu väljavõtted. Samuti ootame infot ja hindamisakti tagatise kohta. Kui tagatiseks on korter mõnes suuremas linnas ja hindamisakti ei ole, suudab laenuandja üldjuhul ka ise korteri väärtust hinnata.

Niisiis tuleb lisaks laenutaotlusele meile esitada:

1. Pangakontode viimase 6 kuu väljavõtted
2. Ülevaade olemasolevatest kohustustest
3. Tagatiseks pakutava kinnisvara hindamisakt või korteri puhul täpne aadress, kirjeldus ja pildid.

Krediidi kulukuse määr

Pea igas laenuga seotud reklaamis kõlab sõnaühend „krediidi kulukuse määr”. Mis asi see aga on?

Krediidi kulukuse määr näitab laenu tegelikku kogukulu aastas. Seda kuvatakse protsentides ning arvutades võetakse lisaks laenu intressile arvesse lepingu sõlmimise ja haldamisega seotud kulud (näiteks lepingu sõlmimise tasu, igakuine haldustasu jne).

Mida madalam on protsent, seda soodsam on laen. Seega on krediidikulukuse määra võrdlemine laenusaajale hea abivahend erinevate laenuandjate pakkumiste analüüsiks ning teadlikuma laenuotsuse tegemiseks.

Laenusaajad hindavad pakkumisi tihti kuumakse suuruse järgi ja eelistavad mõistetavalt väiksema kuumaksega pakkumisi. Samas võib väiksema kuumaksega laenul olla pikem laenuperiood, mis võib kokkuvõttes hoopis suuremat krediidi kulukuse määra tähendada.

Seetõttu on oluline jälgida, et võrreldavad pakkumised oleksid summade ja perioodi osas samad. Pikema perioodiga laenudel on igakuine makse küll väiksem, kuid suurema krediidi kulukuse määraga, mis tähendab, et laenuperioodi lõpuks on laenusaaja kogukulu märkimisväärselt suurem.

Kinnisvaraga tagatud laen ettevõttele

Ka ettevõtted saavad Finorast kinnisvara tagatisel laenu taotleda. Edukaks taotlemiseks on vaja täita järgmised tingimused:

– Ettevõte on Eestis registreeritud ja tegutsev osaühing või aktsiaselts
– Ettevõtte suhtes ei ole algatatud likvideerimis- või pankrotimenetlust
– Pakutav tagatisvara on likviidne
– Ettevõttel ei ole aktiivseid maksehäireid

Samas on iga juhtum erinev, nii et ära häbene oma olukorrast rääkida, isegi kui see sulle endale probleemitu ei tundu.

Ettevõttele kinnisvaraga tagatud laenu taotlemisel ootame reeglina järgimisi dokumente:

– Laenutaotlus – selle saad täita kodulehel või iseteenindusportaalis
– Ettevõtte finantsaruanded (viimase lõppenud majandusaasta bilanss ja kasumiaruanne; jooksva majandusaasta viimase täiskvartali bilanss ja kasumiaruanne)
– Ettevõtte pangakonto(de) väljavõtted taotluse esitamisele eelnenud 6 kuu kohta;
– Hindamisakt tagatiseks pakutava kinnisvara kohta või kui akti ei ole, teeme esialgse hinnangu kliendi edastatud info põhjal (täpne aadress, vara kirjeldus ja pildid).

Miks me nii palju aruandeid näha tahame ning kõige tipuks kontoväljavõtet palume?

Majandusaasta aruandest näeme, kuidas su ettevõttel eelmisel majandusaastal on läinud. Jooksva aasta bilanss ja kasumiaruanne aitab meil aga aru saada ettevõtte jooksva majandusaasta tulemustest.

Finora ei ole pank, kuid ka meil on kohustus saada aru kliendi äritegevusest – seetõttu soovime näha viimase 6 kuu kontoväljavõtteid pankadest, kus ettevõte arveldab.

Miks võtta kinnisvaraga tagatud laen just Finorast?

Laenupakkujaid on Eestis palju ning eks igaüks püüa tekki enda poole tirida. Mingil põhjusel on Finora aga üks kiiremini kasvava kliendibaasiga krediidiandjad ning tegelikult on neid põhjusi isegi rohkem:

Laenusumma paindlik tagastamine

Laenu põhiosa võib tagastada alles peale müügitulu või toetuse laekumist ning jooksvalt tuleb maksta vaid intressi, mis on eriti sobilik sildfinantseeringut vajavate projektide puhul.

Laenuotsuste kiire menetlemine ning lepingute sõlmimine

Me nõustame vajadusel sinu laenuprojekti ja aitame parimat lahendust leida. Finora lähtub põhimõttest, et klient ei pea teadma laenutoote nime – piisab vaid oma vajaduste selgitamisest ning me leiame sobiva lahenduse.

Taotlemise kiire protsess

Finora on kuulus kiiruse ja paindlikkuse poolest ning me ei kavatse oma renomees järeleandmisi teha. Ettevõtjal on targematki teha, kui päev otsa pangakontoris halduri audientsi oodata, ja seetõttu on põhjust meie esmast tagasisidet laenuotsuse suhtes juba ühe päeva jooksul oodata. Peale notaritehingut saame laenu väljastada 1–3 tööpäeva jooksul, tavaliselt notaris käiguga samal päeval.

Võta meiega ühendust, vaatame koos su vajadustele otsa, hindame kõiki laenamisega kaasnevaid tahke ning saad seejärel juba otsuse teha, milline laenutoode sulle sobib.

Meie oleme kohtumiseks valmis!

Finora