Loomelaenuga viid oma idee ellu

„Kunst on ebaolulise eemaldamine,” ütles Pablo Picasso.

Iga loomeinimene soovib vabaneda ühest kurnavast, ent siiski paratamatust asjast: murest rahaliste vahendite pärast, mille abil oma vinged ideed tegelikkuseks muuta. Kui oled kunstnik, muusik, kirjanik, fotograaf või mõnes muus valdkonnas tegutsev loomeinimene, napib sul pahatihti vahendeid, millega oma visioon ellu viia.

Finora Capitali ja Euroopa Investeerimisfondi vahel sõlmitud garantiileping võimaldab meil väljastada uudset laenutoodet nimega loomelaen.

Loomelaen on suunatud kultuuri- ja loomesektoris tegutsevatele väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele, näiteks

audiovisuaalsektor (filmid, telesaated, ja multimeedia)
muusika
kirjandus
arhitektuur
arhiivid
raamatukogud
kunstkäsitöö
kultuuripärand
disain
näitekunst
kirjastamine
kujutav kunst
jne.

Siiani on loomeprojektid sõltunud riiklike rahastajate ja hooandjate tahtest. Paljud ideed on leidnud vajaliku kapitali, suurem osa on aga jäänud toetuseta. Enam mitte!

Loomesektor ei oota pelgalt annetusi ja tagastamatut rahastust, et see siis väärtust vastu pakkumata sõna otseses mõttes lõuendile loopida. Paljud kultuuriprojektid vajavad küll heaks alguseks rahasüsti, kuid täpselt sama kehtib ükskõik millise äri kohta.

Sestap suhtub Finora Capital loomesektorisse kui elujõulisesse ärivaldkonda ning meie optimismi näib ka sektor ise jagavat: paljud loomeettevõtted on meiega ühendust võtnud, mitmed projektid on edukalt lõpetatud ning laenusummad tagasi makstud.

Kuidas loomelaenu saada?

See kõik on liiga hea, et tõsi olla. Kus on konks? Ei olegi mingit konksu.

On vaid kolm eeldust:

Sul on hea loomeidee
Sul on Eestis registreeritud ettevõte, mis on tegutsenud vähemalt 1 aasta
Sul on konkreetne plaan laenu tagasimaksmiseks

Loomelaenu taotlemine on lihtne ja koosneb viiest sammust:

1. Täida taotlus kodulehel.
2. Saada meile vajalikud dokumendid (finantsaruanded, äriplaan).
3. Meie teeme laenuotsuse, millest anname üldjuhul teada paari päeva jooksul.
4. Sõlmime lepingu ning laenusumma kantakse kohe sinu kontole.
5. Sina hakkad oma projekti ellu viima.

Millised on loomelaenu tingimused?

Loomelaenu muudavad eriti atraktiivseks tingimused:

Laenusumma: 5000–250 000 eurot
Laenuperiood kuni 60 kuud
Laenuintress on alates 1,5% kuus (ja kuni 16% aastas)
Tagatiseks sobib nii kinnisvara kui eraisiku käendus

Lisaks on loomelaenul mitmeid eeliseid:

Paindlik maksegraafik
Tagatiseks piisab juhatuse liikme käendusest
Laenu põhiosa võib tagastada alles projekti teostumisel. Jooksvalt tuleb maksta vaid intressi
Laenu saab ennetähtaegselt tasuta tagastada
Laenul on rohkelt kasutusvõimalusi: projekti alustamine või laiendamine, põhivara soetamine, käibevarade finantseerimine
Sobib hiilgavalt projektidele, mille toetused makstakse välja alles peale projekti valmimist

Milliseid riske tuleb loomelaenu taotledes silmas pidada?

Reeglina on laenu taotlejal hiilgav idee ning vankumatu usk oma projekti õnnestumisse. Muudmoodi polegi loomemaailmas võimalik midagi saavutada. Samas ei lähe alati kõik nii, nagu plaanitakse, ning ootamatuste eest pole keegi kunagi kaitstud.

Inimesed kalduvad asju oma vaatenurgast hindama. Seetõttu ei maksa solvuda, kui laenuandja projekti kohta kriitilisi küsimusi esitab ning ettevõtjal riskid uuesti üle vaadata aitab.

Näiteks plaanivad mitmed üritusekorraldajad laenu tagastada piletitulust, mida on keeruline prognoosida. 2024. aasta suvesse kavandatava festivali korraldaja hinnangul on prognoositav tulu hiigelsuur ja tõtt-öelda pole meil ühtegi emotsionaalset argumenti sellega vaidlemiseks. Paraku pole emotsionaalsetest argumentidest finantsmaailmas abi, meie hindame laenuandjana võimalikke tulusid tagasihoidlikumalt kui laenu taotleja, eriti eelnevate aastate piirangutest tingitud teadmatuse tõttu.

Sestap tasub loomelaenu taotlust vormistades plaanitavad tulud kriitiliselt üle vaadata. Me aitame seda suurima rõõmuga teha, võta meiega ainult ühendust!

Loomelaen aitab rahastada projekti, mis jääks muidu ellu viimata

Loomesektor on küll spetsiifiline ja majandusliku kasu saabumine võib hetkeolukorda arvestades muude valdkondadega võrreldes rohkem aega võtta. See ei tähenda aga, et loomeäri kuidagi vähem äri oleks.

Kuna loomesektori tulud on paljude teiste ärivaldkondadega võrreldes raskemini prognoositavad, siis on Finora pakutava loomelaenu maksegraafik paindlik. Laenu põhiosa võib tagastada alles peale toetuse või tulu laekumist ja jooksvalt tuleb maksta vaid intressi, mis on sobilik just sildfinantseeringut vajavate projektide puhul.

Loomelaenul on ka teisi kasutusvõimalusi: uue projekti alustamine, käibevarade finantseerimine, põhivara soetamine, ja nii edasi.

Loomelaenu kohta saab rohkem lugeda ning taotluse esitada aadressil www.loomelaen.ee. Kui sul on hea idee – ja igal loomeinimesel on –, siis ära jäta seda ellu viimata vaid vahendite puuduse tõttu. Võta Finoraga ühendust ning avasta meis oma uus partner!

Finora