Mis on ühist laenamisel ja remondil?

Robin Hood võib saada trahvi! Kõlab nagu halb nali, eks ole? Kes pagan suudab karistada meest, kes rikastelt raha röövib ning selle vaestele jagab? Isegi kurikuulus Nottinghami šerif ei suutnud tuntud vabatmeest kinni nabida, mis trahvist saab Robin Hoodi puhul juttu olla?  

Aga vaat saab, sest Robinhoodi-nimeline väärtpaberikaupleja on salaja teeninud tasusid klientide info pealt. Robinhood on väga populaarne USA jaeinvestorite seas (eraisikust investorid, kes ostavad ja müüvad aktsiaid enda, mitte suuremate organisatsioonide nimel), kuid nüüd tuleb välja, et armastatud platvorm pole pooltki nii läbipaistev kui kliendid tahaksid.

Taanis läks asi andmetega hangeldamisest kaugemalegi: 15 000 Danske klienti maksid pangale laenude pealt liiga palju raha tagasi. Pank tunnistas küll viga ja lubas selle heastada, ent mis usaldusest saab juttu olla olukorras, kus viga hakatakse klaarima alles siis, kui süüdlane vahele jääb? Ja üleüldse võiksid vead pankades olemata olla, eriti siis, kui need klientide raha puudutavad. 

Pangatasude läbipaistvus on mis tahes finantssuhte alus. Kui sa oma raha teise inimese kätte usaldad, on mõistlik eeldada, et see teine inimene on aus ja teeb su eurodega täpselt seda, mida on lubanud. Sest mis see pank muud on kui „teine inimene”, nimi võib tal ju uhke olla, selle taga on aga ikkagi luust ja lihast mehed ja naised. 

Finora faktooring on üks läbipaistvamaid pangandusteenuseid Eestis. Me ootame kliendilt vaid intressi ja kuigi see võib mõne pangaga võrreldes kõrgem olla, puuduvad meil tuhanded kõrval- ja lisatasud, mis tehingu kliendi jaoks lõppkokkuvõttes kallimaks teevad. Sama lugu on eraisiku laenudega: pahatihti meelitab laenufirma kliente madala intressiga, kuid hiljem selgub, et ennetähtaegse tagastamise tasud ja muud kulud on ülikõrged.

Tark laenaja analüüsib kõiki laenamisega seotud kulusid. Seadus kaitseb liigsete tasude eest eraisikuid, ettevõtted peavad aga ise tähelepanelikud olema. Ehk nagu remondimeeste keeles öeldakse: küsi pakkumist ka kallimatelt tegijatelt, lõppkokkuvõttes võid palju vähem maksta.

Finora