Mis su raamatupidaja nimi on?

Milleks osta teenust, mille ma suudan ise ära teha? See on üks levinumad küsimusi, mida väikeettevõtjad nii endale kui sõpradele esitavad.

Tõepoolest: kui raske saab Facebooki reklaamide postitamine olla? Kui keeruline on müügikirjad ise välja saata, selle asemel et vastav firma palgata? Ja mis kõige olulisem: milleks osta sisse raamatupidamisteenust, kui põhimõtteliselt suudab väikese ettevõtte juht selle ise ära teha, mikroettevõttest rääkimata?

Nii palju, kui meie ettevõtjatega raamatupidamisest oleme rääkinud, soovitavad siinsed firmajuhid raamatupidamine siiski sisse osta, olgu ettevõte kui väike tahes. Kui sa ikka pole raamatupidamist õppinud, siis on mõistlik see energia ja närvikulu, mis ka kõige lihtsamasse raamatupidamisse läheb, mujale suunata. Näiteks toote või teenuse arendamisse.

Ka aeg on oluline resurss, tegelikult isegi olulisem kui raha. Aega on meil kõigil ühtviisi vähe ja sestap tuleb see kulutada asjadele, mida sa oskad. Ja mis ettevõtte arengu seisukohast kõige olulisem on.

Kui on valida raha ja aja vahel, soovitame viimast. Ehk siis: raamatupidamist sisse ostes kaotad küll summa X, kuid vabastad ajahulga Y, mis targalt planeerides ettevõte käivet oluliselt tõstab (ja sedakaudu summat X mitmekordistab).

Nord Finance’i juht Martin Esinurm soovitab raamatupidamine sisse osta siis, kui

a) oled orienteeritud kasvule ja ettevõtte tegevuste põhirõhk peaks olema äritegevusel ja turundusel. Ehk täpselt see, millest hetk tagasi kirjutasime;

b) ettevõtte on kasvanud nii suureks, et raamatupidamise isetegemise ajakulu kuus on ebamõistlikult suur;

c) raamatupidamise teemad lähevad keerukamaks ja nõuavad erialateadmisi;

d) ettevõttes liigutatavad summad on suured. Sel juhul võivad väheste teadmistega isetegijal tekkida vead;

e) vajad järjest enam rahastust teistelt investoritelt või pankadest, nemad tahavad aga näha su ettevõtte finantse sagedamini kui vaid aastaaruandes.

On muidugi ka argumente, mis „isetegevusliku” raamatupidamise kasuks räägivad. Praegusel ajal on iga sent arvel ning kui ettevõte alles eile loodi, pole ehk tõepoolest mõtet mõne suure raamtupidamisfirma ukse taha ilmuda. Samas võib see vajadus kiiresti tekkida. Loodetavasti tekibki, sest mida paremini sul läheb, seda suuremaks muutub käive ja keerulisemaks raamatupidamine.

Ükskõik, kumma tee valid, on sul oluline teada üht: kui Finorasse laenu tuled taotlema, suudame mõlemal juhul su ettevõtte finantstervisest vajaliku ülevaate saada.

Ka professionaalse arsti jaoks pole suurt vahet, kas ravisid külmetust ibuprofeeni või nõgestega – abi suudab doktor sulle mõlemal juhul anda. Finoras kehtib sama põhimõte. Raamatupidaja nimest on meile olulisem sinu ettevõtte soovid, visioon ja majanduslik seis. Astu läbi ja vaatame neile ühiselt otsa!

Kuidas kõlab?

Finora