Mõnikord juhtub nii, et äri algab väikeselt ja ühes kohas, ent peagi tundub nõudlust olevat rohkemas kui vaid ühes kohas. Väike Tartu kohvik võib laieneda üle-eestiliseks ketiks ja Pärnu tootmisettevõte võib areneda nii kiiresti, et tuleb liinid ka Tallinnas avada.
Millega tuleks enne äri laiendamist arvestada?
Kuidas mitme asukohaga äri efektiivselt hallata?
Milliste probleemidega tuleb olla valmis silmitsi seisma?
Siin on 5 soovitust, kuidas mitme asukohaga äri kõige paremini juhtida:
Kui su äri toimib mitmes kohas, on oluline tagada, et kõik protseduurid toimuksid igal pool ühte moodi – alates töötajate puhkepausidest kuni klientide kaebuste käsitlemiseni. Kui su firmas kasutatakse vastavaid tegevusjuhendeid, siis nüüd on õige aeg need üle vaadata.
Kui oled siiani ühes kohas tegutsenud ja ise kõigil tegevustel silma peal hoidnud, siis nüüd tuleb sul uutesse kohtadesse sama head juhid leida. Reeglina on need juba olemas – head ja kogenud töötajad, keda on lihtne uute tegevuspaikade juhtideks edutada. Teine võimalus on uued inimesed väljastpoolt ettevõtet leida – sel juhul on oluline veenduda, et nad juhiksid sinu ettevõtet samamoodi nagu sina ise.
„Kohalikud” juhid peavad teadma, millal nad peavad otsuste tegemiseks sinuga konsulteerima ja millal tohivad iseseisvalt tegutseda. Külasta oma äri teisi asukohti vähemalt korra nädalas või hoia inimestega sidet e-posti ja telefoni abil. Pea iganädalasi konverentskõnesid kõigi juhtidega ja palu endale saata regulaarseid aruandeid selle kohta, kuidas igal asukohal läheb. Kui oled loonud hea suhtlussüsteemi, siis tuleb seda ka kasutada.
Kui su ettevõte hakkab kasvama, on ühtset brändi raskem säilitada. Kuna töötajad on sinu brändi oluline osa, tuleb hoolitseda meeskonnavaimu eest. Kutsu inimesi regulaarselt kõigist asukohtadest ärikohtumistele ja üritustele, kus kõik saavad näost näkku kohtuda. Korralda töötajate motiveerimiseks väljasõite ning organiseeri võimalusel muid lahedaid ettevõtmisi.
Kui kasutad mitme asukoha haldamiseks õigeid tööriistu, muudad elu palju lihtsamaks. Pilvepõhiste rakenduste (näiteks aja jälgimise tarkvara, projektihaldustööriistade ja raamatupidamisprogrammide) kasutamine võib kokku hoida meeletult aega. Veendu, et kõik töötajad teaksid, kuidas nende tööülesannete jaoks vajalikku tehnoloogiat kasutada – korralda selleks koolitusi või veebiseminare.
Äri laienemine on igal juhul asi, mille nimel suurem osa ettevõtjaid vaeva näeb. Oluline on sealjuures siiski meeles pidada, milliseid väljakutseid oma äri mitmesse asukohta laiendamine esitab. Õnneks on nendega võimalik suhteliselt hõlpsasti hakkama saada – tuleb lihtsalt teada, kuidas võimalike probleemide teket eos ära hoida.
Finora