Nüüd on kõik läbi!

Oled seda lugu juba kuulnud? Kui oled, tasub uuesti meelde tuletada. Kui mitte, loe tähelepanelikult.

Mees läheb baari ja näeb, et seal istub hulk kurjade nägudega tüüpe.

„Nüüd on kõik läbi,” pomiseb mees omaette.

„Ei ole kõik läbi,” vastab tema sisemine hääl. „Mine telli endale üks õlu.”

Mees läheb baarileti juurde ning tellib õlle. Kurjad tüübid moodustavad tema ümber hirmuäratava ringi.

„Nüüd on kõik läbi,” pomiseb mees omaette.

„Ei ole kõik läbi,” vastab sisemine hääl. „Viska see õlu kõige kurjemale tüübile näkku.”

Mees haarab väriseva käega kannu ning tühjendab selle kõige hirmuäratavama mehe pähe.

„Nüüd on kõik läbi,” pomiseb mees omaette.

„Jah, nüüd on tõesti kõik läbi,” ütleb sisemine hääl.  

Ettevõtluses juhtub sarnane lugu iga päev: sa ostad töövahendi või tellid elutähtsa teenuse, kuid ei suuda  maksetähtajast kinni pidada. „Nüüd on kõik läbi,” ohkad seepeale lootusetult. Ei pea olema. Ning oma olukorra päästmiseks ei tule sul sisemise häälega suhelda, vaid müüja või krediidiandja poole pöörduda.  

Võimalusi on nimelt üsna mitu.

Näiteks on võimalik maksetähtaega pikendada: tasud pikendatud perioodi eest intressikulu ning saad lisaaega arve tasumiseks. Tõsi – see stsenaarium nõuab ka müüja vastutulekut. Keerulisel ajal nagu praegu ei pruugi müüja sellega nõustuda. Samuti võib ta nõuda märkimisväärseid viiviseid. 

Teine võimalus on kasutada arvete müümist ehk faktooringut. Sel juhul lepivad müüja, ostja ja arvete rahastaja (krediidiandja) kokku arve pikemas tähtajas. Müüja saab suurema osa arvest kohe krediidiandjalt kätte ja sinul on lisaaega maksmiseks vajaliku raha leidmiseks. 

Kui juba kasutad faktooringut ega suuda tähtajaks arvet tasuda, saad arved n-ö „üle rullida”. Sulle esitatakse uus arve ning krediidiandja tasaarveldab eelmise arve uue arve avansimakse ulatuses. Vana arve intressiarvestus ning sissenõudmine lõpeb ja algab uue arve arvestus. Seda stsenaariumit on hea kasutada olukorras, kus sul on müüjaga pikaajaline usalduslik suhe. 

 

Finora