Oleks, poleks

Aastate eest juhtus ühe ettevõtjaga lugu, mida siiani meenutatakse. Otsustanud mees 2007. aasta suvel (ehk eelmise suure kriisi eel) korraliku investeeringu teha. Mitte firmasse, vaid isiklikku ellu. Ta oli üht luksuslikku ostu juba ammu planeerinud, sellest unistanud. Lõpuks ometi näis rahaline seis unelmate täitumist võimaldavat. 

Läinud mees enne ostu tegemist siiski finantsnõustaja jutule. Ikka selleks, et oma soovile „asjatundlikku kinnitust” saada. Seda juhtub kõigiga – oleme küll otsuse langetanud, aga et veelgi kindlam olla, otsime väljastpoolt lisatuge.

„Kui vähegi suudad, ära nii suurt väljaminekut praegu tee,” hoiatanud nõustaja. „Ajad on küll head, aga kunagi ei tea, millal need halvaks pööravad. Majandus on teatavasti tsükliline nähtus ning kukub vältimatult, varem või hiljem. Parem valmis olla. Kui sa praegu ostu ära teed, ei jää sulle reservi midagi. Oota veel natuke, kogu ja pane kõrvale, ning osta siis.”

Mees tegi hiigelostu ometi ära. Edasine on aga justkui lehekülg ettevõtlusõpikust: saabus masu, tulud kuivasid kokku, ning mees oli luksusasja sunnitud maha müüma. Korraliku kahjuga, olgu lisatud. Paraku polnud sellestki abi ning poole aasta pärast sai edukast ettevõtjast „endine ettevõtja”. 

Ent mitte see pole kogu loo tähelepanuväärseim tahk.

„Oleks mulle keegi siis öelnud,” kurtnud mees hiljem sõbrale. „Mul oleks firma siiani alles, kui keegi mind hoiatanud oleks.” 

Headel aegadel on meie kõrvad ettevaatusele manitseva nõu suhtes paratamatult kurdid. Koguni nii kurdid – nagu eelnevast loost selgub –, et me ei pruugi mäletadagi, kuidas meile head nõu anti. 

Sestap lubage veel kord südamele panna: kriis ei ole läbi. Tegelikult pole kriis kunagi päriselt läbi ning ootab nurga taga võimalust, et uuesti majandusele kallale söösta. 

Peale pingelist kevadet tasub võimalusel hinge tõmmata ja akusid laadida. Eestil on niigi hästi läinud – näiteks Ameerikas on pandeemia siiani täies hoos ning ega Eesti majandus vaakumis ela, et võiksime sealsetesse sündmustesse ükskõikselt suhtuda. 

Niisiis, kogugem nii jõu- kui ka rahavarusid. Sügis tuleb ettevõtjaile igal juhul keeruline ja kui ei tulegi, on alati parem karta kui kahetseda. 

Finora