Raamatupidamine – teha ise või sisse osta?

Mõista-mõista, mis on maailma teiseks vanim elukutse? Vihje tuleb ühest tuntud Singer Vingeri laulust:

Sinna tänna lehekene lendab, dokumendiks saab
Sinu elukäiku peidab endas, elusaatust ka
Käsi alla, kümme templit peale, kaante vahele
Nii võid jääda vaatamata eale kaante vahele

Läheb aeg ja paber, mis kord oli uus
Läheb aeg ja paber, mis kord oli uus
on makulatuur

Loomulikult on see raamatupidaja! Iga ettevõtte kardetuim inimene, iga võlglase õudusunenägude kangelane. Ütled „raamatupidaja” ja kõigi selg tõmbub automaatselt sirgu.

Raamatupidamine on kesksemaid protsesse iga väikese ja keskmise suurusega ettevõtte elus. Ja mitte ainult aastaaruannete esitamise aegu. Toimiv firma peab oma tuludel ja kuludel ning – mis kõige olulisem! – riigimaksudel kogu aeg silma peal hoidma. Vastasel juhul on aeg Singer Vingeri juurest Toe Tagi maailma kolida:

ja me pappi ei saagi, me pappi ei saagi
ja me pappi ei saagi, me pappi ei saagi
pankrot
ja me pappi ei saagi, me pappi ei saagi
ja ja jaaa

Milleks osta, kui saab ise?

Tihti tekib just alustavatel ettevõtetel küsimus, kas raamatupidamise teenuse sisseostmine on ikka mõistlik kulutus? Äkki saab ise kah hakkama? Tehinguid liiga palju pole, töötajaid kah mitte, milleks kulutada raha seal, kus saab kokku hoida?

Seda enam, et eriti alguses on igal väikesel ja keskmise suurusega ettevõttel viimne kui sent arvel. Äkki oleks nutikam ise raamatupidamist teha?

Kõik õige. Aga …

Kas sa raamatupidamistarkvara oskad kasutada?
Kas sa tead, mille kõigega raamatupidajad tegelevad?
Kas sul on aega raamatupidamisega tegeleda?
Kas sa saad aru maksusüsteemist ja oskad kõiki makse nõuetekohaselt deklareedida?

Kui kasvõi üks vastustest on „ei”, siis osta raamatupidamisteenus sisse. See on natuke nagu korteriremondiga – mõnel on kuldsed käed ning vannitoa plaatimine ei valmista vähimatki pigutust, mõne anded on aga hoopis teises kohas.

Mis seisus su ettevõte on? Kui kiiresti see kasvab? Võib-olla teed ületunde, et oma raamatupidamisega kursis olla? On taoline töökoormus jätkusuutlik? Äkki on sul vaja abimeest, kes detailid enda peale võtab ja sinul suurema pildiga võimaldab tegeleda?

Hea raamatupidaja on palju enamat

Hea raamatupidaja teeb palju enamat kui pahatihti arvatakse. Tema kasu sinu ettevõttele – ka siis, kui otsustad teenuse sisse osta – ulatub oluliselt kaugemale kui iga-aastased aruanded või käibemaksu väljaarvutamine.

Hea raamatupidaja …

aitab äriplaani kirjutada

Kindel äriplaan võimaldab määrata ettevõtte suunda ning äri kulgemise rütmi, lisaks toetab äriplaan su ärieesmärkide sõnastamist ja saavutamist. Korralik äriplaan teeb lihtsamaks ka pankadega suhtlemise, kui peaks lisakapitali vaja olema.

aitab finantstarkvara seadistada

Isegi kui plaanid ise raamatupidamist teha, oskab professionaalne raamatupidaja sulle tarkvara selgeks teha.

annab nõu, kui sinu firma tegeleb ekspordiga

Igal riigil on omad nõudmised ning korralik raamatupidaja (kasutame seda sõna nii üksisiku kui raamatupidamist pakkuvate ettevõtete kohta) on nendega kursis. Või vähemalt teab, kust vajalik info kiiresti kätte saada.

hoiab sind tagasi

Iga kasv ei ole hea, ainult arukas kasv on. Kui su ettevõte kasvab liiga kiiresti, võib mäng sama kiiresti läbi saada. Kontroll on tänapäeval nobe kaduma ning regulaarsed kohtumised raamatupidaja või finantsnõustajaga aitavad sul oma ettevõtte kasvu targalt juhtida.

aitab sul trendidest ja uutest nõuetest kaks sammu ees olla

Reeglid ja eeskirjad muutuvad, nagu ka tehnoloogia ja äritrendid. Sul pole ettevõtte juhina aega kõigega kursis olla. Raamatupidajal on, sest arengute tundmine on osa tema tööst.

aitab rahavooge juhtida

Hea raamatupidaja on toeks su ettevõtte krediidi- ja rahavoogude kontrollimisel, mis tagab omakorda selle, et ettevõtte praegused ja tulevased vajadused on kindlalt kaetud.

vähendab otsustavalt su töökoormust

Isegi kui tunned end kõigis ülalmainitud teemades kompetentsena, võib ette tulla aegu, mil sul on lihtsalt liiga palju teha. Tark delegeerimine on kaasagse ettevõtte edu alus, alusta seda raamatupidamisest.

Aga…

Kui kõik kalkulatsioonid kinnitavad, et mõistlikum on raamatupidamist ise teha, siis lase käia. Peaasi, et sa ka meie juurest läbi astuksid – vaatame su firma rahaasjadele otsa ning arutame, kus saaks Finora sulle abiks olla.

Sest seda me ju teeme – toetame Eesti väikeseid ja keskmise suurusega ettevõtteid, et need soovitud suunas areneda saaksid. Astu meie juurest läbi ja veendu selles oma silmaga!

 

Finora