Ajaleht Põhjarannik kirjutas hiljuti, et sel aastal ei olnud näha hoogsat jõulueelset ostlemist. Isegi punased sildid ei meelitanud inimesi ostma. Väidetavalt on selle põhjuseks inimeste majanduslik olukord. Swedbanki novembris tellitud turu-uuring viitab aga, et üldjuhul Eesti inimesed oma pühadekulutusi laenurahaga ei kata. Krediitkaarti, tarbimis- või väikelaenu plaanis kinkide ostmiseks kasutada vaid 2% inimesi.
Paljudes jõukamates riikides nii konservatiivsed ei olda. Näiteks USAs ja Austraalias pakutakse pea igaks olukorraks oma nimega laenutoodet, s.h. jõuludeks.
Ka paljud Eesti inimesed on kogenud sellist olukorda: uus aasta algab ja jaanuar on käes, aga pühad on jätnud rahakotti paraja augu. Veelgi hullem, kui rahaliste vahendite kitsikus jõuab kohale enne jõulumeest. Ei saa ju rääkida korralikust jõulurõõmust, kui laual pole maitsvad road, toanurgas ei seisa ilus kuusk ning kingikott seisab tühjalt nurgas. Sellest murest on USAs hästi aru saadud ning turule on tulnud palju jõululaenu pakkujaid, kes pakuvad oma klientidele just nimelt sellise nimega lahendust. Jõululaen on hooajaline toode ja selle intressid ei erine muude väikelaenu toodete intressidest.
Loomulikult tuleb lisaks pühadele elus ette ka mitmeid muid planeeritud ja planeerimata olukordi, mil väikelaen võib olla hädavajalik. Näiteks siis, kui hambad vajavad ootamatult tähelepanu. Igaüks, kes on selle teemaga kokku puutunud, teab, et hammaste ravi ei ole odav lõbu – ja parem juba ühe korraga selle teemaga ühele poole saada, kui raha puudusel aastast aastasse tegutsemist edasi lükata. Reisilaen on mugav võimalus neile inimestele, kes on otsustanud igal aastal vähemalt korra kodumaalt väljas varbaid sirutamas käima. Loomulikult võib laenamise asemel raha ette koguda, aga kiire elutempo juures võib vajalikult hetkel osutuda laenamine mugavamaks variandiks. Sama loogika kehtib ka pulmalaenu puhul. Sadu aastaid enne meie sündi kogusid esiemad lastele veimevakkade sisu juba sünnist saati. Tänapäeval võib juhtuda, et kui armastus äkitselt õuele ilmub, ei ole veel midagi kõrvale pandud. Sellisel juhul pöörduvadki kliendid laenuandjate poole. Selles pole midagi imelikku ega ebatavalist, sest kõigeks ei saagi alati valmis olla.
Rõõmsate sündmuste kõrval on paraku ka selliseid, mis tulevad ootamatult. Näiteks lähedase kaotus ja matused on teema, millega igaüks meist varem või hiljem kokku puutub, kuid ometi tuleb kurb uudis enamasti üllatusena. Sama juhtub sageli ka lahutusega, sest ükski vastabiellunu ei mõtle ilmselt sellele, et ühel hetkel võib see suur armastus otsa saada. Samuti tunduks väga pessimistlik hakata selliste juhtumite tarbeks juba ette raha säästma. Ka on välismaal välja tuldud muuhulgas üksikvanema laenuga. Ka sellise nimega hoiupõrsast ei taha ükski lapsevanem päris kindlasti oma riiulil näha. Seega tasub alati aru pidada, millal on just laen mõistlik lahendus, ning elada oma elu nii, et millestki ei oleks vaja asjatult loobuda.
Andrus Alber