Tosin turundusideed, mida peaksid kohe rakendama

Ühelgi tootel ega teenusel pole teatavasti mõtet, kui inimesed sellest midagi ei tea. Seetõttu on turundus vaat’ et olulisemgi kui toode või teenus ise. Ja kallim – oleme kõik kuulnud röögatutest eelarvetest, mille suured brändid turunduse alla matavad.

Aga mida teha siis, kui sul pole kahte miljonit vaba eurot? Äkki on sul vaid Eesti turul toimetav väike või keskmise suurusega ettevõte – kuidas sa sellisel juhul konkurentsis ellu jääd?

Vastus on lihtne – turunduses ei maksa raha, vaid ideed. Paremad neist võivad olla odavad, kõige paremad suisa tasuta. Siin on sulle 12 ideed, mida turundamisel kohe kasutama hakata:

Tee oma ettevõttele Google’is profiil

Ettevõtte profiil on väärtuslik tööriist, mida iga kaasaegne ettevõte peaks kasutama. Su firma satub automaatselt Google’i kataloogi ning ilmub muuhulgas Google Mapsi. Palu oma klientidel jätta hea arvustus ning sa näed, kuidas su ettevõte Google’ist tõeliselt kasu hakkab lõikama.

Kasuta Google Analyticsit

Kui hästi su firma veebilehel läheb? Kas külastajad vaatavad su lehele sattudes ringi või lasevad kohe jalga? Millist teed pidi potentsiaalsed kliendid su lehel liiguvad? Kas mõnel lehel läheb paremini kui teisel? Neile olulistele küsimustele annab vastuse Google Analytics – tasuta tööriist, mis jälgib su veebilehe toimivust ja aitab tuvastada kohti, mida tuleks parandada.

Loo oma firmale sotsiaalmeediakontod

Sa võid sotsiaalmeediat armastada või vihata, fakt on aga see, et sotsiaalmeedia muutub äriedu seisukohast üha olulisemaks, sest odavamat kliendini jõudmise vormi pole lihtsalt olemas. Veendu, et su ettevõte oleks nii Facebookis, Instagramis, Twitteris, TikTokis kui ka YouTube’is.

Ole sotsiaalmeedias aktiivne

Sotsiaalmeedias ei piisa vaid kohal olemisest, seal tuleb tegutseda! „Surnud” sotsiaalmeediakonto teeb su ettevõttele antireklaami ning tekitab küsimuse, kas sa üldse enam tegutsedki. Seetõttu tuleb sotsiaalmeediasse postitada! Ära püüa inimestele tooteid ja teenuseid müüa, vaid keskendu oma jälgijaskonna harimisele ja nende meele lahutamisele. Sotsiaalmeedias turundamine on maraton, mis aitab sul bränditeadlikkust ja usaldust luua.

LinkedIn, LinkedIn, LinkedIn!

Paljud ettevõtted teevad konto küll TikTokis, kuid unustavad ühe olulisema – LinkedIni! Kui toimetad B2B-sfääris, pole ükski sotsiaalmeediaplatvorm nii oluline kui LinkedIn. LinkedInis tegutsevad spetsiaalsed grupid, mis on pühendatud konkreetsetele teemadele. Nendega liitudes saad juurdepääsu väga hästi sihitud potentsiaalsete klientide ringile. Siin kehtivad samad sotsiaalmeediareeglid kui mujalgi – sinu eesmärk peab olema inimeste harimine ja nendega suhtlemine, mitte otsene reklaam.

Täägi oma postitustes inimesi ja brände

Üks võimalus oma postituste nähtavamaks muutmiseks on neid raha eest „buustida”. Teine ja tasuta (!) nipp on inimeste ja kaubamärkide täägimine – see muudab su postituse nähtavaks ka nende inimeste ja brändide jälgijaskonnale. Tääg peab olema põhjendatud – Brigitte Susanne Hundi või Coca Cola täägimine on mõistlik ainult siis, kui sul on nende brändidega ka mingi sisuline seos.

Kasuta teemaviiteid ehk hashtag’e

Veel üks tasuta viis oma sotsiaalmeedia postitusi promoda on teemaviiteid kasutada. Teematrellid muudavad su postituse nähtavamaks, sest paljud inimesed kasutavad sisu otsimisel justnimelt hashtag’e. Teemaviited on eriti võimsad Instagramis – seal õnnestub igale postitusele kuni 30 hashtag’i lisada (story’le kuni 10).

Pea blogi

Ettevõtte blogi on väärtuslikum, kui väga paljud turundajad arvavad. Ühest küljest annab blogi võimaluse end usaldusväärse ja autoriteetse ettevõttena brändida, teisalt muudab blogi su veebilehe ka Google’ile meeldivamaks – su otsimootori tulemused paranevad tänu blogile märkimisväärselt, eriti asjakohaseid märksõnu nutikalt integreerides.

Tooda visuaalset sisu

Pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna ja see muudab visuaalse sisu uskumatult võimsaks. Kui kasutad visuaalide loomiseks selliseid tööriistu, nagu näiteks Canva, muudad oma sõnumi selgemaks ja mõjuvamaks.

Kasuta videot

Veel mõne aja eest oli video kallis ning vähestele kättesaadav reklaamivõimalus, nüüd suudab igaüks kasvõi telefoniga sisu toota. Väikese eelarvega videod võivad koguni autentsemalt mõjuda – TikTok ja Facebook Live on head näited, kuidas klientideni jõuda olematu eelarvega.

Taaskasuta oma sisu

Sotsiaalmeedia sisu uuesti postitamises või blogilugude taasavaldamises pole midagi halba. Tegelikult on see üks tõhusamaid turundusstrateegiaid – vaata üle oma populaarsemad postitused ja blogilood, värskenda neid vajadusel ja avalda erinevatel platvormidel uuesti.

Loo brändipartnerlusi

Kõrvalhoonetes paiknevad ööklubi ja burksiputka täiendavad teineteist ja sama loogika kehtib tegelikult kõigile brändidele. Otsi ettevõtteid, mis võiksid su brändiga klappida. Brändipartnerlus on tõhus nipp oma nähtavuse ja võimaliku kliendibaasi suurendamiseks.

Katseta ülalloetletud võimalusi enda äritegevuse edendamiseks. Võid märgata, et teinekord ei olegi vaja kallist turunduskampaaniat, vaid piisab üsna väikestest asjadest, eriti siis, kui oled need nipid selgeks saanud ja enda kasuks tööle pannud.

Finora