Arvete rahastamine

Äris on kõik justkui väga lihtne: sina müüd kliendile toote või teenuse, tema võtab selle vastu, sina esitad arve ja tema maksab selle ära.

Loogiline, kas pole?

Muidugi on, kuni ühel hetkel enam ei ole. See hetk saabub reeglina siis, kui klient ühel või teisel põhjusel su arve tasumisega viivitab. Või jätab selle üldse maksmata.

Mida teha juhul, kui oled planeerinud arve laekumisest saadava tuluga oma ettevõtet arendada, raha aga ei saabu ega saabu? Laekumata müügiarved on tihtipeale märkimisväärne osa ettevõtte bilansist, kui sul seda raha aga veel ei ole, pole võimalik neid vahendeid ka lisakasumi tootmiseks kasutada. Kuidas sellises keerulises olukorras käituda?

Finoral on sulle hea uudis: lühiajalise käibekapitali puuduse katmiseks on mõistlik kaaluda arvete rahastamist.

Mis asi on arvete rahastamine?

Arvete rahastamine sarnaneb faktooringuga, kuid on mõnevõrra paindlikum lahendus. Sisuliselt on arvete rahastamine ehk arvete müük üks faktooringu alaliike, mis sobib eriti hästi väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele, kel pole vajadust kõiki arveid finantseerida ehk faktooringu pakkujale „ära müüa”. Arvete rahastamine on paindlikum kui traditsiooniline faktooring, sest annab võimaluse valida, milliseid arveid rahastada ja milliseid mitte.

Arvete rahastamine sobib kõige paremini kiirelt kasvavatele ettevõtetele, mille lisakapitali vajadus võib tekkida hooajalise, uue toote arendamisega kaasnevate lisakulude või tootmisvõimsuse suurendamise tõttu. Arvete rahastamine tagab sulle kui ettevõtjale turvalisuse ning sa ei pea enam maksmata arvete pärast muretsema.

Kui palju arvete rahastamine maksab?

Faktooringupakkujaid on turul palju ning nende tingimusedki üsna erinevad. Ettevõtjal on võimalik valida, kas müüa krediidiandjale kõik või ainult üksikud ühe ostja arved. Viimane võimalus ongi tuntud kui arvete rahastamine.

Kuna arvete rahastamise pakkujaid on Eestis palju, on ettevõtjal tihti keeruline otsustada, millise finantsinstitutsiooni poole pöörduda. Üks oluline valikukriteerium on teenuse hind. Arvete rahastamise puhul tuleb arvestada lepingutasu, limiiditasu, arve töötlemise tasu ja paljude teiste võimalike kuludega.

Finora on teinud kõik väga lihtsaks – meil puuduvad peidetud kulud, maksta tuleb vaid intressi konkreetse arve müügi eest ning tasu arvestatakse maha arve summast, kui ostja tasub maksetähtajal arve.

Finora arvete rahastamise hinnakiri ja tingimused

• Faktooringu intressimäär: 2% (30 päeva fikseeritud intress)
• Faktooringuavansi määr otsustatakse iga ostja puhul eraldi, üldjuhul on see kuni 85%
• Maksimaalne lubatud maksetähtaeg: 90 päeva
• Faktooringulepingu sõlmimise ja/või pikendamise tasu: 0 €
• Faktooringulepingu tingimuste muutmine: 0 €
• Arve käsitlustasu: 0 €
• Ostja lisamine/tingimuste muutmine: 0 €
• Puudub kohustus kõikide arvete finantseerimiseks ja sa võid ise valida, milliste arvete osas ning millal finantseerimist vajad

Miks pakuvad suured pangad paremat intressimäära?

Juba vanarahvas teadis, et kõik, mis hiilgab, pole kuld. Enne ühe või teise teenusepakkuja kasuks otsustamist tutvu kindlasti erinevate finantseerijate tingimustega.

Üldjuhul pakuvad pangad klientidele paremat intressimäära. Samas ei pruugi pangafaktooring arvete rahastamisest kokkuvõttes sugugi soodsam olla, sest selle puhul tuleb üldjuhul arvestada järgmiste tasudega:

– Lepingutasu
– Limiiditasu
– Tähtaja pikendamise tasu
– Arve käsitlustasu
– Uue ostja lisamise tasu
– Erinevad muudatuste tasud

Mõni pank võib koguni nõuda pidevat ülevaadet sinu ettevõtte raamatupidamisest ja halvemal juhul võtta üle kogu suhtluse sinu klientidega.

Lisaks nõuab pank reeglina kõigi arvete faktoorimist, olenemata sinu vajadustest. See tähendab, et sa pead faktooringu eest maksma ka siis, kui seda tegelikult ei vaja. Miks maksta kogu aeg teenuse eest, mida vajad vaid mõnel korral aastas?

Finora klient valib ise, milliseid arveid ja millal ta soovib rahastada.

Miks on Finora sinu jaoks parem partner kui pank?

Niinimetatud „ebatraditsioonilised” laenuandjad ei ole viimased õlekõrred, kelle poole pöörduda ainult siis, kui pank keeldub appi tulemast. Väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete jaoks on Finora-tüüpi finantsasutused parem lahendus, sest me oleme sinu jaoks olemas ka siis, kui pangal su mure kuulamiseks aega napib.

Suurte ja korporatiivsete pankade jaoks on väikesed ettevõtted riskantsed ja neile eraldatavad laenud korraliku kasumi teenimiseks liiga väikesed. Seetõttu eelistavad pangad suuri ettevõtteid. Finora töötab aga just väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete ehk sinu jaoks. Finora on paindlik ja me lähtume sinu reaalsetest vajadustest. Pangad pakuvad aga standardseid, pikaajalisi fikseeritud lahendusi.

Finora ei tähtsusta üle võlgnevuste ajalugu. Kui pank su raamatupidamises mõne tasumata makse leiab, on vastus sinu laenutaotlusele negatiivne. Meie sellest nii suurt numbrit ei tee. Võlg ei tähenda automaatselt keeldumist, sest kõigele võib olla hea põhjendus. Meie jaoks on olulisem sinu ettevõtte praegune olukord ja suutlikkus kohustusi täita.

Finora eelised arvete rahastamisel:

– kiire ja lihtne protsess
– sinu ettevõtte likviidsus paraneb, vabastatakse käibevahendid
– rahavoogude planeerimine on lihtsam
– saad pakkuda oma klientidele pikemat maksetähtaega
– tagatiseks on üldjuhul finantseeritav arve ja lisatagatist ei ole vaja
– suurendab kontrolli ostjate üle, parandades nende maksedistsipliini ja vähendades makseriski

Finora spetsialistid tunnevad oma kliente läbi ja lõhki ning just see tagab paindlikkuse ja tempo, milleni suured pangad kunagi ei jõua. Finora filosoofia on mõista, miks ettevõtja teeb seda, mida ta teeb; milline on tema visioon ja arusaam, kuidas selle täitumiseni jõuda.

Finoras on arvete rahastamine kiire. Meie otsused ei võta nädalaid ning kiire tegutsemise korral võib teekond esialgsest taotlusest reaalse väljamakseni kesta vaid 24 tundi. Kui juba oled meie klient, siis jõuab raha uute arvete eest sinu kontole vaid paari tunniga.

Finora pakub arvete rahastamist eelkõige Eestis ja Leedus, kuid oleme sõlminud ka mitmeid lepinguid, kus ostjateks on ettevõtted teistest Euroopa Liidu riikidest.

Kui su koostööpartneriks on Eesti partner või mõni välisettevõte ja sa vajad temaga suhtlemisel faktooringut, siis anna endast märku – Finora vaatab alati igale põnevale projektile hea meelega otsa. Oleme vaid kiire telefonikõne kaugusel!

 

Finora