Suur makse, mis „kohe-kohe” laekub

Mis on parem kui arvete saatmine? Hetk, mil nende eest raha laekub. Eesti ärinduses kehtib nimelt reegel: arve on makstud alles siis, kui see on makstud. 

Iseenesest loogiline, aga mitte tingimata. Paljud ettevõtjad, eriti just väikesed, kipuvad müüdud teenuste või kaupade eest saadavaid vahendeid ära kulutama enne, kui need pangaarvele laekuvad. Miks ei peakski, eks? 

Ma olen töö ära teinud, arve teele pannud, küll raha varem või hiljem kontole maandub. Ent selles häda pahatihti ongi – see maandub sinna hiljem. Ja mõnikord võib arve vaid osaliselt laekuda. 

Eestis toimib pahatihti nokk-kinni-saba-lahti majandusmudel, kus arvete laekumised on üksteisest kummalises sõltuvuses: sinu arve laekub siis, kui minu arve on laekunud, ning minu arve laekub hetkel, kui mu kliendi arve on laekunud. See ahel on lõpmatu. 

Samas on raske ette kujutada, et kõik ettevõtted peost suhu elavad. Mingid käibevahendid võiksid ju iga ettevõtja kontol olla. Ongi. Peamiselt selleks, et kõige „lärmakama” kliendi arve ära maksta. Vaiksemate (loe: viisakamate) klientide arvetega jõuab tulevikus tegeleda. 

Pahatihti pole aga ka kõige „lärmakama” kliendi arve tasumiseks vahendeid. 

„Ma maksaksin hea meelega, aga minu kliendid pole mulle minu arveid tasunud ja seetõttu puuduvad mul vahendid, millest sinu arvet maksta,” on levinud lause, mida iga ettevõtja vähemalt korra on kuulnud. 

Sama levinud lause on aga ka see: „Mul tuleb kohe-kohe üks suur makse, siis saan arve ära maksta.”

Suur makse ei taha aga kuidagi laekuda, sest selle tegija ootab omakorda suurt makset, mis kohe-kohe laekub. Korralik nõiaring. 

Kohustused tahavad aga täitmist. „Lärmakas” klient või võlausaldaja hakkab kannatuse katkedes radikaalsemaid lahendusi otsima ja ühel hetkel koputab uksele inkasso. Seda ei soovi keegi. 

Õnneks on ka kõige raskemast olukorrast alati väljapääs. Näiteks faktooring ehk tehing, mille käigus su tasumata müügiarved antakse edasi finantsettevõttele. Too firma maksab sulle raha kohe välja ja „ootab” sinu eest arve tähtaega. 

Faktooringupakkujaid on Eestis palju ning nende tingimusedki üsna erinevad. Finora Capital on teinud kõik väga lihtsaks – puuduvad peidetud kulud, maksta tuleb vaid intressi konkreetse arve müügi eest ning tasu arvestatakse maha arve summast, kui ostja maksab tähtajal arve. 

Pole mõtet oma maksedistsipliini ära rikkuda vaid seetõttu, et suur makse, mis kohe-kohe laekub kuidagi laekuda ei taha. Käibevahendite nappuse korral aitab välja faktooring.

Finora